Sekret wychowania tkwi w... kolorze osobowości! Zobacz, jakim kolorem jest twoje dziecko

Fot. Pixabay / [url=https://pixabay.com/pl/t%C5%82o-tle-dziewczyna-streszczenie-772501/]natureworks[/url] / [url=https://pixabay.com/pl/service/terms/#usage]CC0 Public Domain[/url]
Fot. Pixabay / natureworks / CC0 Public Domain
Osobowość to zespól indywidualnych cech danego człowieka, jego myśli, uczucia i zachowania, które odróżniają go od innych istot ludzkich. Niemal od zawsze ludzie dążą do podziału osobowości na różne typy i zaklasyfikowania danego człowieka do jakiejś kategorii, co pozwoliłoby na jego lepsze zrozumienie. W astrologii mamy 12 znaków zodiaku, w psychologii m.in. 4 typy osobowości Hipokratesa, ekstrawertyków i introwertyków, ale czy zastanawialiście się kiedyś jaki osobowość ma… kolor? Wiedza ta może okazać się bardzo przydatna przy wychowywaniu dzieci.

Dr Taylor Hartman podzielił osobowość człowieka na cztery kolory- czerwony, niebieski, biały i żółty. Każdy z nich motywowany jest przez inne rzeczy, posiada różne cechy charakteru i potrzebuje innego podejścia wychowawczego. W zależności od koloru osobowości dziecka, rodzice powinni dostosować swoje wymagania, sposób postępowania i dyscyplinowania.Czerwony

Czerwone dzieciaki są urodzonymi przywódcami, pewnymi siebie, rzeczowymi i zorientowanymi na działanie. Lubią mieć zawsze rację, brać sprawy w swoje ręce i podejmować decyzję, co sprawia, że bywają apodyktyczni i wymagający. Zdarza im się być samolubnymi, posługiwać się manipulacją lub nawet agresją.

Do Czerwonych należy mówić logicznie, bezpośrednio i konkretnie, podkreślać ich inteligencję, pozwolić na podejmowanie decyzji i stawiać przed nimi wyzwania. Nie podziałają na nich wykłady, pogadanki czy odniesienie się do emocji, nie wskazana jest także postawa autorytatywna. Za żadne skarby nie można zawstydzić ich lub upokorzyć w obecności innych osób.

Niebieski

Niebieskie dziecko jest szczere, lojalne, rzetelne, wytrwałe, pełne współczucia i zdyscyplinowane. Raczej nie sprawi rodzicom problemów z niegrzecznym zachowaniem, za to bywa marudne, kapryśne i humorzaste, łatwo frustruje się i lubi stawiać w pozycji męczennika.

Jest wrażliwe i emocjonalne, dlatego rodzice także powinni wykazać się wrażliwością, zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa, chwalić, doceniać i podkreślać kreatywność oraz pomysłowość dziecka. W relacjach z Niebieskim należy być szczerym i delikatnym, nie wolno wywoływać w nim poczucia winy, wymagać perfekcji, doskonałości, czy też spontanicznych reakcji. Niebieskie dzieciaki mają tendencję do obrażania się i niełatwo przychodzi im wybaczanie.

Biały

Białe dzieci są spokojne, tolerancyjne, mało wymagające, cierpliwe i usłużne
. Dobrze czują się w swoim towarzystwie i samotnej zabawie, unikają wszelkich kłótni i konfrontacji. Bywają małomówne i raczej nie są duszą towarzystwa, nie znoszą zbyt dobrze wymagań i presji. Czasami mogą nawet wydawać się obojętne na to, co dzieje się dokoła.

Rodzice Białych powinni zaakceptować indywidualizm swojego dziecka, uważnie go słuchać i wykazać się wrażliwością. Należy łagodnie popychać dziecko w stronę zaangażowania w różne działania, ale nie wywierać na nim presji i unikać bezpośredniej krytyki. Od Białych nie należy wymagać towarzyskości, dużych umiejętności społecznych i konformizmu - to typ z bogatym wnętrzem, skłonny do przemyśleń, o których nie powie głośno.

Żółty

Dzieciaki zakwalifikowane do typu Żółtych są towarzyskie, spontaniczne i ciekawskie. Uwielbiają się przytulać, być w centrum uwagi i dobrze bawić. To dzieci, które wydają się być stworzone do tego, by cieszyć się życiem i swoimi działaniami. Jednocześnie potrafią być samolubne, impertynenckie, nieodpowiedzialne i nieco złośliwe, mogą też buntować się przeciwko autorytetowi.

Wychowując Żółtego należy stosować pochwały, doceniać jego kreatywność i aktywność, a także pozwolić na werbalną ekspresję. Ważne jest, by zachować pozytywne nastawienie - to najlepiej działa na Żółtych. Ignorowanie ich, bycie zbyt surowym i poważnym oraz wymaganie perfekcji i doskonałości nie sprawdzi się w tym przypadku. Nie próbujcie też zabierać Żółtym niepotrzebnie czasu - ten typ zawsze ma coś do zrobienia i ciągle szuka nowości.

Czy czytając o poszczególnym kolorze widzieliście w wyobraźni swoje dziecko? Możecie spróbować zastosować podane rady i wskazówki w domu albo potraktować powyższy podział jako ciekawostkę. Pamiętajcie, że opis nie musi w pełni się zgadzać, bo mimo wszystko każde dziecko ma w sobie wiele barw i kolorów. I to jest właśnie najpiękniejsze! :)

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Trwa ładowanie komentarzy...