O autorze
Ciocia Aga - zawodowo i całkiem prywatnie dla dwójki cudnych dzieciaków. Spotkać można ją w jednym z poznańskich przedszkoli, gdzie pracuje od kilku lat, na basenie lub ścieżce rowerowej. Czyta dużo, bo nie chce być statystycznym Polakiem, nie ma telewizora ani samochodu, za to ma swój blog oraz profil na facebooku

Sekret wychowania tkwi w... kolorze osobowości! Zobacz, jakim kolorem jest twoje dziecko

Fot. Pixabay / [url=https://pixabay.com/pl/t%C5%82o-tle-dziewczyna-streszczenie-772501/]natureworks[/url] / [url=https://pixabay.com/pl/service/terms/#usage]CC0 Public Domain[/url]
Fot. Pixabay / natureworks / CC0 Public Domain
Osobowość to zespól indywidualnych cech danego człowieka, jego myśli, uczucia i zachowania, które odróżniają go od innych istot ludzkich. Niemal od zawsze ludzie dążą do podziału osobowości na różne typy i zaklasyfikowania danego człowieka do jakiejś kategorii, co pozwoliłoby na jego lepsze zrozumienie. W astrologii mamy 12 znaków zodiaku, w psychologii m.in. 4 typy osobowości Hipokratesa, ekstrawertyków i introwertyków, ale czy zastanawialiście się kiedyś jaki osobowość ma… kolor? Wiedza ta może okazać się bardzo przydatna przy wychowywaniu dzieci.

Dr Taylor Hartman podzielił osobowość człowieka na cztery kolory- czerwony, niebieski, biały i żółty. Każdy z nich motywowany jest przez inne rzeczy, posiada różne cechy charakteru i potrzebuje innego podejścia wychowawczego. W zależności od koloru osobowości dziecka, rodzice powinni dostosować swoje wymagania, sposób postępowania i dyscyplinowania.

Czerwony

Czerwone dzieciaki są urodzonymi przywódcami, pewnymi siebie, rzeczowymi i zorientowanymi na działanie. Lubią mieć zawsze rację, brać sprawy w swoje ręce i podejmować decyzję, co sprawia, że bywają apodyktyczni i wymagający. Zdarza im się być samolubnymi, posługiwać się manipulacją lub nawet agresją.

Do Czerwonych należy mówić logicznie, bezpośrednio i konkretnie, podkreślać ich inteligencję, pozwolić na podejmowanie decyzji i stawiać przed nimi wyzwania. Nie podziałają na nich wykłady, pogadanki czy odniesienie się do emocji, nie wskazana jest także postawa autorytatywna. Za żadne skarby nie można zawstydzić ich lub upokorzyć w obecności innych osób.


Niebieski

Niebieskie dziecko jest szczere, lojalne, rzetelne, wytrwałe, pełne współczucia i zdyscyplinowane. Raczej nie sprawi rodzicom problemów z niegrzecznym zachowaniem, za to bywa marudne, kapryśne i humorzaste, łatwo frustruje się i lubi stawiać w pozycji męczennika.

Jest wrażliwe i emocjonalne, dlatego rodzice także powinni wykazać się wrażliwością, zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa, chwalić, doceniać i podkreślać kreatywność oraz pomysłowość dziecka. W relacjach z Niebieskim należy być szczerym i delikatnym, nie wolno wywoływać w nim poczucia winy, wymagać perfekcji, doskonałości, czy też spontanicznych reakcji. Niebieskie dzieciaki mają tendencję do obrażania się i niełatwo przychodzi im wybaczanie.

Biały

Białe dzieci są spokojne, tolerancyjne, mało wymagające, cierpliwe i usłużne
. Dobrze czują się w swoim towarzystwie i samotnej zabawie, unikają wszelkich kłótni i konfrontacji. Bywają małomówne i raczej nie są duszą towarzystwa, nie znoszą zbyt dobrze wymagań i presji. Czasami mogą nawet wydawać się obojętne na to, co dzieje się dokoła.

Rodzice Białych powinni zaakceptować indywidualizm swojego dziecka, uważnie go słuchać i wykazać się wrażliwością. Należy łagodnie popychać dziecko w stronę zaangażowania w różne działania, ale nie wywierać na nim presji i unikać bezpośredniej krytyki. Od Białych nie należy wymagać towarzyskości, dużych umiejętności społecznych i konformizmu - to typ z bogatym wnętrzem, skłonny do przemyśleń, o których nie powie głośno.

Żółty

Dzieciaki zakwalifikowane do typu Żółtych są towarzyskie, spontaniczne i ciekawskie. Uwielbiają się przytulać, być w centrum uwagi i dobrze bawić. To dzieci, które wydają się być stworzone do tego, by cieszyć się życiem i swoimi działaniami. Jednocześnie potrafią być samolubne, impertynenckie, nieodpowiedzialne i nieco złośliwe, mogą też buntować się przeciwko autorytetowi.

Wychowując Żółtego należy stosować pochwały, doceniać jego kreatywność i aktywność, a także pozwolić na werbalną ekspresję. Ważne jest, by zachować pozytywne nastawienie - to najlepiej działa na Żółtych. Ignorowanie ich, bycie zbyt surowym i poważnym oraz wymaganie perfekcji i doskonałości nie sprawdzi się w tym przypadku. Nie próbujcie też zabierać Żółtym niepotrzebnie czasu - ten typ zawsze ma coś do zrobienia i ciągle szuka nowości.

Czy czytając o poszczególnym kolorze widzieliście w wyobraźni swoje dziecko? Możecie spróbować zastosować podane rady i wskazówki w domu albo potraktować powyższy podział jako ciekawostkę. Pamiętajcie, że opis nie musi w pełni się zgadzać, bo mimo wszystko każde dziecko ma w sobie wiele barw i kolorów. I to jest właśnie najpiękniejsze! :)
Trwa ładowanie komentarzy...