5 zabaw na uspokojenie i relaksację. Pomogą zapanować nad energią malucha

Fot. Pixabay / [url=https://pixabay.com/pl/chłopiec-zabawa-uśmiech-w-rodzina-1058829/]muatlanta[/url] / [url=https://pixabay.com/pl/service/terms/#usage]CC0 Public Domain[/url]
Fot. Pixabay / muatlanta / CC0 Public Domain
Dobra zabawa służy przede wszystkim rozrywce i aktywności, ale przychodzi taki czas, że atmosferę trzeba nieco ostudzić, zwolnić i zapanować nad energią małego szkraba. Zwykła prośba o chwilę odpoczynku i zatrzymanie się rzadko skutkuje - siedzieć i nic nie robić z pewnością nie jest domeną dzieciaków. Można oczywiście włączyć telewizor, ale dobrze wiemy, że to nie do końca dobre i gdy korzystamy z tej metody zbyt często zaczyna gryźć nas sumienie. Na szczęście istnieją też proste zabawy, które mogą pomóc w relaksacji i chwilowym uspokojeniu pociechy i które z łatwością możemy wykorzystać we własnym domu.

1. Odpoczynek na łące
Kładziemy się na podłodze, zamykamy oczy i wyobrażamy sobie, ze leżymy na słonecznej łące. Opowiadamy dziecku o tym, co się dzieje, np. "Słyszymy bzyczenie owadów, kumkanie żab, czujemy zapach kwiatów. Słońce wznosi się wysoko i ciepło nas ogrzewa, czujemy jak na nosie składa nam pocałunki i zostawia trzy piegi. Wieje wietrzyk i rozwiewa nam włosy. " Musimy cały czas mówić spokojnym głosem, by utrzymać uwagę dziecka.2. Co słyszysz?
Zamykamy na chwile oczy i wsłuchujemy się w dźwięki domu, ulicy za oknem, ogrodu. Wyobrażamy sobie jak wygląda przejeżdżające auto, kto je prowadził, kim byli pasażerowie. Gdzie idzie pies, który właśnie zaszczekał? Po co sąsiad z góry wierci tę dziurę? Ta zabawa rozwija także wyobraźnię dziecka i jego kreatywność.

3. Co mówi misio?
Pluszowy miś ma dzisiaj coś do powiedzenia, ale tylko wtedy, gdy usiądziemy w ciszy i przyłożymy jego pyszczek do ucha. Co powiedział? Ciekawe, czy mi powie to samo. Ta zabawa wykorzystuje wyobraźnię dziecka i zachęca do wyruszenia w świat fantazji.
4. Masażyk
Prosimy, by dziecko położyło się na brzuchu i zaczynamy masażyk. Możemy udawać, że robimy pizzę albo ciasto, ugniatać je, nakładać kolejne składniki, kroić (wszystko oczywiście na plecach malucha). Po dziecku może też przejść parada zwierząt- małe kurczaczki, psy, waż, słonie, konie. Jeśli maluch wyrazi chęć, możecie zamienić się rolami.

5. Zapałkowe układanki
Z zapałek lub wykałaczek układamy obrazki na stole lub dywanie. Domek, rakieta, samochód, zwierzęta albo literki i cyferki - wszystko zależy od pomysłów dzieci.

Dobrym pomysłem na chwilę relaksu jest też zaproszenie dziecka do wspólnej lektury lub przeglądania książeczek i albumów na interesujący je temat . Nie gwarantujemy jednak, że takie zwolnienie trwać będzie długo, w końcu dzieciaki mają w sobie energii aż nadto.

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Trwa ładowanie komentarzy...