O autorze
Ciocia Aga - zawodowo i całkiem prywatnie dla dwójki cudnych dzieciaków. Spotkać można ją w jednym z poznańskich przedszkoli, gdzie pracuje od kilku lat, na basenie lub ścieżce rowerowej. Czyta dużo, bo nie chce być statystycznym Polakiem, nie ma telewizora ani samochodu, za to ma swój blog oraz profil na facebooku

Jak wspomagać rozwój mowy dziecka?

Pixabay/ PublicDomainPictures
Nawet król Jerzy VI korzystał z pomocy specjalisty przy pokonaniu swoich trudności z prawidłową wymową, więc nie wahaj się zgłosić z dzieckiem do logopedy po diagnozę i konsultację - odpowiednio dobrane ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne potrafią zdziałać cuda. Ale nie tylko logopeda może pomóc Twojemu dziecku w rozwoju jego mowy - sam też możesz to robić i to już od jego narodzin!

Przede wszystkim mów do dziecka, opowiadaj mu o tym, co robisz lub będziecie robić - nawet niemowlakowi! Zwracaj przy tym uwagę na prawidłową wymowę, nie udziwniaj wyrazów, nie spieszczaj ich. To, w jaki sposób mówisz, będzie wzorcem językowym dla Twojego dziecka. Rozmawiając z dzieckiem zadawaj mu pytania i zachęcaj w ten sposób do wypowiedzi na różne tematy - wszak trening czyni mistrza

Mów tak, by dziecko widziało Twoją twarz - niech zobaczy jak układają się usta przy wymowie różnych głosek. Ucz maluszka różnych odgłosów zwierząt, pojazdów itp. - to dla niego świetne ćwiczenia przygotowujące do wymowy głosek i wyrazów. Bawcie się też w robienie min, cmokanie, dmuchanie, parskanie i w radosnej atmosferze usprawniajcie mięśnie twarzy, warg i języka.

Recytuj wiersze i wyliczanki, śpiewaj piosenki - nawet jeśli marny z Ciebie piosenkarz, dzieciakom i tak będzie się podobać. Zachęcaj swoją pociechę do wspólnego śpiewania i powtarzania rymowanek. No i czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj! Najlepiej każdego dnia. Dzięki temu dziecko poszerzy zasób swojego słownictwa, nauczy poprawności wypowiedzi i pomoże w wyrażaniu swoich myśli i uczuć. Oglądaj z dzieckiem książeczki, bawcie się kartami obrazkowymi - wskazując obrazki nazywaj je i zachęcaj dziecko, by powtarzało nowe słowa. Stareszego przedszkolaka możesz poprosić o podzielenie wyrazów na sylaby lub podanie pierwszej głoski w danym słowie.


Naucz dziecko gryźć i żuć - bo żeby mówić trzeba mieć sprawny i silny aparat mowy, a najprościej wyćwiczyć go jedząc pokarmy o różnej konsystencji i twardości. Zadbaj o opiekę specjalisty w przypadku jakichś nieprawidłowości, np. przy wadach zgryzu, rozszczepie warg i podniebienia - nie czekaj aż dziecko samo się nauczy poprawnie mówić lub "wyrośnie" z wady wymowy. Lepiej zawczasu skonsultować się ze specjalistą i pomóc dzieciakom w pokonaniu trudności.

Nie masz pomysłu na zabawy i ćwiczenia z dzieckiem? Oto kilka podpowiedzi ciekawych zabaw logopedycznych:

- Co to za dźwięk? - zaprezentuj dziecku różne odgłosy (np. z nagrania na CD) i poproś by odgadło, co to za dźwięk.

- Wśród zwierząt - pobawcie się w odgadywanie i naśladowanie odgłosów różnych zwierząt

-Mowa robota - pobawcie się razem w roboty, które mówią językiem sylabowym. To bar-dzo do-bre ćwi-cze-nie i faj-na za-ba-wa dla dzie-cia-ków.

- Kupa śmiechu - nasladujcie śmiech mężczyzny, kobiety, małego dziecka, staruszka, czarownicy; zmieniajcie przy tym tonację i sylaby, np. ho-ho, ha-ha, hi-hi, he-he

- Malowanie - język to pędzel, którym trzeba kolejno pomalować wszystkie zęby.

- Do brody, do nosa - zorganizujcie konkurs na to, komu uda się dotknąć językiem nosa i brody

- Wietrzny wyścig - przedmuchujcie razem papierek po narysowanej na kartce trasie.

- Niczym słonie - przenoście za pomoca słomki (trąba słonia) kawałki papieru w ustalone miejsce.

- Kleksy - rozdmuchiwanie na kartce kleksa z tuszu lub farby (po wyschnięciu stwórzcie z powstałej plamy rysunek według pomysłu dziecka - znakomita okazja do rozwoju wyobrażni i kreatywności)

- Dziwne miny - róbcie różne dziwne miny, ziewajcie, gwizdajcie, przesyłajcie sobie całusy i szerokie usmiechy. Lepszej gimnastyki mięśni twarzy nie ma.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...