O autorze
Ciocia Aga - zawodowo i całkiem prywatnie dla dwójki cudnych dzieciaków. Spotkać można ją w jednym z poznańskich przedszkoli, gdzie pracuje od kilku lat, na basenie lub ścieżce rowerowej. Czyta dużo, bo nie chce być statystycznym Polakiem, nie ma telewizora ani samochodu, za to ma swój blog oraz profil na facebooku

5 zabaw na uspokojenie i relaksację. Pomogą zapanować nad energią malucha

Fot. Pixabay / [url=https://pixabay.com/pl/chłopiec-zabawa-uśmiech-w-rodzina-1058829/]muatlanta[/url] / [url=https://pixabay.com/pl/service/terms/#usage]CC0 Public Domain[/url]
Fot. Pixabay / muatlanta / CC0 Public Domain
Dobra zabawa służy przede wszystkim rozrywce i aktywności, ale przychodzi taki czas, że atmosferę trzeba nieco ostudzić, zwolnić i zapanować nad energią małego szkraba. Zwykła prośba o chwilę odpoczynku i zatrzymanie się rzadko skutkuje - siedzieć i nic nie robić z pewnością nie jest domeną dzieciaków. Można oczywiście włączyć telewizor, ale dobrze wiemy, że to nie do końca dobre i gdy korzystamy z tej metody zbyt często zaczyna gryźć nas sumienie. Na szczęście istnieją też proste zabawy, które mogą pomóc w relaksacji i chwilowym uspokojeniu pociechy i które z łatwością możemy wykorzystać we własnym domu.

1. Odpoczynek na łące
Kładziemy się na podłodze, zamykamy oczy i wyobrażamy sobie, ze leżymy na słonecznej łące. Opowiadamy dziecku o tym, co się dzieje, np. "Słyszymy bzyczenie owadów, kumkanie żab, czujemy zapach kwiatów. Słońce wznosi się wysoko i ciepło nas ogrzewa, czujemy jak na nosie składa nam pocałunki i zostawia trzy piegi. Wieje wietrzyk i rozwiewa nam włosy. " Musimy cały czas mówić spokojnym głosem, by utrzymać uwagę dziecka.

2. Co słyszysz?
Zamykamy na chwile oczy i wsłuchujemy się w dźwięki domu, ulicy za oknem, ogrodu. Wyobrażamy sobie jak wygląda przejeżdżające auto, kto je prowadził, kim byli pasażerowie. Gdzie idzie pies, który właśnie zaszczekał? Po co sąsiad z góry wierci tę dziurę? Ta zabawa rozwija także wyobraźnię dziecka i jego kreatywność.

3. Co mówi misio?
Pluszowy miś ma dzisiaj coś do powiedzenia, ale tylko wtedy, gdy usiądziemy w ciszy i przyłożymy jego pyszczek do ucha. Co powiedział? Ciekawe, czy mi powie to samo. Ta zabawa wykorzystuje wyobraźnię dziecka i zachęca do wyruszenia w świat fantazji.
4. Masażyk
Prosimy, by dziecko położyło się na brzuchu i zaczynamy masażyk. Możemy udawać, że robimy pizzę albo ciasto, ugniatać je, nakładać kolejne składniki, kroić (wszystko oczywiście na plecach malucha). Po dziecku może też przejść parada zwierząt- małe kurczaczki, psy, waż, słonie, konie. Jeśli maluch wyrazi chęć, możecie zamienić się rolami.


5. Zapałkowe układanki
Z zapałek lub wykałaczek układamy obrazki na stole lub dywanie. Domek, rakieta, samochód, zwierzęta albo literki i cyferki - wszystko zależy od pomysłów dzieci.

Dobrym pomysłem na chwilę relaksu jest też zaproszenie dziecka do wspólnej lektury lub przeglądania książeczek i albumów na interesujący je temat . Nie gwarantujemy jednak, że takie zwolnienie trwać będzie długo, w końcu dzieciaki mają w sobie energii aż nadto.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...